W dniu 20 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Skórce odbyły się tradycyjnie Jasełka oraz koncert kolęd i pastorałek z udziałem państwa Bińkowskich, którzy wraz z dziećmi kolędowali. Uczniowie naszej szkoły również zaprezentowali swoje talenty, grając na fletach i śpiewając tradycyjne kolędy. Uroczystość  rozpoczęła pani dyrektor szkoły Danuta  Balcer. Powitała nauczycieli , rodziców oraz  uczniów  i złożyła wszystkim świąteczne życzenia , zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz zaprosiła do obejrzenia Jasełek pt. „ Dawno, dawno temu…” i koncertu pieśni bożonarodzeniowych, przygotowanych przez dzieci .  

Tradycja bożonarodzeniowych Jasełek  sięga czasów św. Franciszka.” To właśnie Biedaczyna z Asyżu po raz pierwszy w początkach XIII w. wprowadził prawdziwy żłóbek do liturgii Bożego Narodzenia i odtworzył niejako wydarzenia z Betlejem. W drugiej połowie XV w. za pośrednictwem Franciszkanów jasełka dotarły do Polski. Nazwa „jasełka” wywodzi się od słowa „jasło”, to inaczej żłób, i dlatego przedstawienia wyobrażające narodzenie Chrystusa w stajence betlejemskiej nazwano jasełkami”.

„Kolęda (od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae") to pieśń bożonarodzeniowa (nawiązująca do Bożego Narodzenia), utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej.  Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. W liturgii Kościoła Katolickiego kolędy wykonuje się od Mszy o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego)”

W przygotowanych przez dzieci Jasełkach pod kierunkiem katechety Krzysztofa Kwiatkowskiego wystąpiły takie postaci jak: Maryja i Józef, archanioł Gabriel, pasterze, dzieci, harcerze, narrator, redaktor gazety, trzej królowie i diabły.  Wszyscy oczekują  na narodzenie Jezusa, śpiewają pieśni bożonarodzeniowe i spotykają się ostatecznie przy żłóbku, pomimo przeszkód czynionych przez złe duchy.

W koncercie  uczniowie zaśpiewali i zagrali na fletach bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki,  zachęcając widzów do wspólnego kolędowania. Koncert jak zawsze perfekcyjnie przygotowała pani Justyna Markiewicz. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom uroczystości, a szczególnie występującym uczniom i państwu Bińkowskim za oprawę muzyczną i rodzinny występ  oraz zaprosiła  do udziału w następnym roku.Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego.